2 lis 2010

Autobusy w Chicago

Tak się złożyło, że pod koniec października spędziłem kilka dni w Chicago. Mógłbym napisać o amerykańskich samochodach, ich nieprzyzwoicie wielkich silnikach albo wątpliwej jakości wykonania, ale to byłoby zbyt proste. Zamiast tego będzie o autobusach.


Co widać na powyższym zdjęciu? Oczywiście autobus. Ale co już mniej oczywiste - hybrydowy. Tak przynajmniej głosi hasło nad oknami. I o ile rzeczywista "ekologiczność" pojazdów hybrydowych jest dyskusyjna, to uważam, że właśnie w pojazdach miejskich kryje się ich sens, bo w ruchu miejskim hybrydy pokazują swoje zalety.

Co jeszcze widać na zdjęciu? Dziwny stelaż nad przednim zderzakiem (skądinąd wyjątkowo wydatnym). Mógłbym zadać pytanie: co to jest? Ale sam bym nie zgadł, więc powstrzymam się od złośliwości i napiszę wprost - to jest stojak na rowery. Złożony może służyć jako nośnik reklam, a w razie potrzeby mieści dwa jednoślady napędzane siłą mięśni osoby nim kierującej.


Na koniec pytanie do znawców niuansów komunikacji publicznej. Czy kilkunastometrowy autobus miejski w Europie może mieć tylko dwa wejścia? A dokładnie jedno wejście i jedno wyjście?

5 komentarzy:

 1. Wiem, że w Niemczech jakiś czas temu przednie drzwi służyły tylko i wyłącznie do wchodzenia, reszta do wyjścia (może nie jedno, a dwa, ale sam fakt). Co prawda nie jestem pewny czy w przegubowych było tak samo, ale raczej tak.
  Anum

  OdpowiedzUsuń
 2. Moze. W Lądku takowe jezdza. Niemniej nie "przegubowe".

  OdpowiedzUsuń
 3. http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35136,8669017,Lodz__Tramwaje_beda_z_klima_i_stojakami_dla_rowerow.html chyba ktoś w Łódzkch władzach czytuje f-cars ;) /Sky

  OdpowiedzUsuń
 4. 2 wejścia w przegubowcu w naszym świecie? Oczywiście że tak. I daleko nie trzeba szukać. Siła komunikacji schyłku demoludów - ikarus 280.

  http://www.ikarusbus.cz/historie/historie_ikarus_bus_2.html
  Tu np. z Brześcia
  http://www.przegubowiec.com/travel/200207/brest4877.JPG
  BiałoruŚ:
  http://forum.esmasoft.com/files/ikarus_280_203.jpg
  http://forum.esmasoft.com/files/ikarus-280_882.jpg
  Jakaś rzeźba przy okazji
  http://forum.esmasoft.com/files/ikarus280_180.jpg
  http://forum.esmasoft.com/files/ikarus__280_410.jpg

  W Niemcowni też takie były
  http://www.busexplorer.com/PHP/MidPage.php?id=1221

  I jeszcze można by poszukać.
  Swoją drogą marka ikarus i USA mają wspólny mianownik. Ikarus produkował na początku na eksport do juesej zamerykanizowane busy. Później było kilka spółek produkujących już tam, m.in. Nabi. Dziś w "poikarusowych" autobusach Nabi widać jeszcze ducha Ikarusa.
  /k

  OdpowiedzUsuń
 5. Czyli Ikarusy z lat osiemdziesiątych minionego wieku są porównywalne z autobusami amerykańskimi z początku XXIw. - przynajmniej pod względem liczby drzwi :-P

  OdpowiedzUsuń