6 maj 2010

Serwis inny niż wszyskie

Są na świecie rzeczy, o których się mechanikom nie śniło...

Dwa tygodnie temu auto zmusiło mnie do odwiedzenia serwisu, zaświeciła się kontrolka ((!)), dodatkowo na wyświetlaczu komputera pojawił się symbol samochodu na podnośniku kolumnowym. Oczywiście zajrzałem do instrukcji obsługi, z której wywnioskowałem, że chodzi po prostu o zużycie klocków hamulcowych, co mnie trochę uspokoiło, ale symbol na komputerze był tak sugestywny, że zdecydowałem się na wizytę w najbliższym serwisie BMW.

Tam oczywiście zaczęło się od standardowego pytania, w czym mogę panu pomóc. Wytłumaczyłem więc, że kombinacja kształtów i kolorów zaobserwowana na desce rozdzielczej skonfrontowana z instrukcją obsługi przywiodła mnie do myśli, że kończą się klocki hamulcowe i chciałem spytać, kiedy ktoś mógłby się tym zająć, po czym usłyszałem tradycyjną prośbę o kluczyki. Myślałem, że doradca serwisowy zechce zobaczyć kontrolki na własne oczy, ale nie... Zamiast tego położył kluczyk w zagłębieniu na ladzie i już po chwili na monitorze komputera pojawił się ten sam tekst, który wcześniej widziałem w instrukcji obsługi. Naprawdę ciężko opisać słowami moje zdumienie.

Poniżej krótka lista "możliwości informacyjnych kluczyka BMW" (z powodu bariery językowej zapewne niepełna):
 • przebieg do wymiany oleju,
 • przebieg do przeglądu,
 • przebieg do wymiany klocków hamulcowych z przodu i z tyłu,
 • przebieg do wymiany filtra przeciwpyłkowego,
 • okres ważności badań technicznych (APK),
 • błędy komputera.

Przy okazji wizyty w serwisie potwierdziło się, że od czasu do czasu auto traci moc, co jest zauważalne w postaci zmniejszenia prędkości maksymalnej o jakieś 15-20km/h.

2 komentarze:

 1. Ciekawe jak to działa ale pomysł ciekawy.

  Ale zrobili Ci te klocki czy tylko wykasowali błędy z kluczyka i usunęli kombinację kształtów i kolorów z deski rozdzielczej konfrontowanych z instrukcją obsługi? :D :D

  /PPW

  OdpowiedzUsuń
 2. qrwa mi tez kluczyk odmaiwa nie chce odpalac podlaczam pod komputer a tam wygalo haslo kluczyka czy to nie masakra bmw przeginka

  OdpowiedzUsuń